Firavunların Sırları Nelerdir?

Firavunların Sırları Nelerdir?

 

            Mısırlılar, ölümden sonra hayatın devam edebilmesi için tüm birikimlerini ortaya koymaya çabalamıştır. Günümüzde bilim insanlarının dahi çözmekte zorlandığı büyük bir gizeme sahip olan Firavunlar, tarih boyunca yaşamış tüm uygarlıkların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

 

 Firavunlar Neden Piramitleri İnşa Etti?

 

            Nil nehri yakınlarındaki Gazze platosunda bulunan piramitler, bazı Ortaçağ bilim adamlarının düşüncesine göre;

 

 - Bolluk yıllarında tahıl depolamak için kullanılmıştır.

 - Son yıllarda ortaya çıkan bazı bilgiler eşliğindeyse piramitlerin; güneş saati, gözlem evi ve UFO'lar için yer istasyonu olarak kullanıldığına dair kanıtlar elde edilmiştir.

 

            En yaygın teoriyse piramitlerin firavunların mezarı olduğu görüşüdür. Mısır'da pek çok kişinin inandığı bir görüş olan Nil Nehri'nin güneşin batışı ve ölümden sonraki yaşam alanı olarak görülmesinin ardından arkeologlar da yaptıkları kazılarda törensel cenaze gemilerine ulaşmışlardır. Firavun sarayındaki farklı görevlere özel mezarlarla dolu olan piramitler, taş lahitler ve tabutlarla bir arada bulunur. 19. yy’de çözülen hiyeroglif yazılarının ardından firavunların bu alanları bir dünyadan diğerine geçmek için kullandıkları ortaya çıkarılmıştır.

 

 Mezar Teorisi Nedir?

 

            Arkeologların piramitlere yaptığı ziyaretlerde buldukları mezar tabutlarının hepsinin boş olması firavunların gizeminin daha da artmasına neden olmuştur. Mısırlı mezar soyguncularına engel olunamaması Avrupalı kaşiflerin de ilgisinin bölgeye yönelmesini sağlarken, "Firavunun Laneti" temalı hikayeler de tüm dünyasın ilgisini çekmeyi başarmıştır.

 

            "Firavunun huzurunu kim bozarsa, ölümün kanatları onu ortadan kaldıracaktır." Yazılı bir lahitin bulunmasının ardından yaşananlar, 1952'de Tutankamon'un mezarının bulunmasına kadar en ilgi çekici hikaye olarak görülmüştür.

 

 

 Firavunun Laneti!

 

            İngiliz arkeolog Howard Carter, Kral Tut'un mezarında som altından bir tabut ve yine altından bir mask bulmuştur. Bu keşif piramitler hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılmasını sağlamasa da Mısırlıların yaşam sebebinin öbür dünyanın keşfi olduğunu ortaya koymuştur. Bir piramit içinde gömülü olmayan ve mezarı Mısır'ın Krallar Vadisindeki bir kayaya oyulan Tutankamon'un mezarının bulunmasının ardından keşfin finansörü olan kişinin Kahire'de bir otel odasında ölü bulunması firavunlara ait gizemin daha da artmasına ve sırların korunmasına neden olmuştur.

 

            Mezara giren diğer iki kişinin de belli aralıklarla hayatını kaybetmesi, "Firavunun laneti" spekülasyonlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

            Kral Khufu, Annesi Kraliçe Hetepheres ve Ailenin sözü dinlenen isimlerine ait mezarların da boş çıkması insanların hem firavunlara hem de piramitlere olan ilgisinin hala devam etmesinin en temel nedenidir.

 

            Firavunların hayatına dair gün yüzüne çıkmış olan tüm bilgilerin ölüme dair bilgiler içermesi, edebiyat ve sanat eserlerinin de bu alanda gelişmesini sağlamıştır. Eski Mısır uygarlığında yapılan mimari mekanların Firavunlara ölümden sonra da bir hayat yaratmak için hazırlandığı söylenebilir.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı