Tarihteki En Acımasız 5 Kral

Tarihteki En Acımasız 5 Kral

 

            Bazı liderler katliam konusunda dikkat çeken çok acımasız kişilerdir. Öldürmek ya da yok etmek bu liderlerin kanında vardır. Tarihte görülen ve içlerinde insan hissi olmadığını düşündüren 5 ayrı liderin isimleri ve yaptıkları aşağıda anlatılmıştır.

 

 1 ) Mao Zedong

 

            Çin Komünist Devrim lideri olan Mao Zedong, iktidara gelmiş olduğu ilk 5 yılında 5 Milyondan fazla insanı idam ederek ve işçi kamplarına göndererek öldürmüştür. ‘’ Kültür Devrimi ‘’ ve ‘’ İleri Büyük Atılım ‘’ ismini verdiği iki tane sosyal program vardır. Bu liderin ilk hedefi Çin’i endüstrileştirmektir. Bu amaç kapsamında 20 milyondan daha fazla insan açlıktan ölmüştür. Daha sonra ‘’ Sosyalist Eğitim ‘’ kapsamında kendisine muhalif olan kişileri öldürmeye başlamıştır. Bu nedenle de 4 ile 7 milyon arasında insan ölmüştür. 100 Çiçek Harekâtı ile 30 milyon insan da bir ay içinde açlıktan ölmüştür. Mao Zedong’un öldürdüğü insan sayısı 50 milyondan fazladır. İnsanlık tarihindeki en kanlı diktatördür.

 

 2 ) Adolf Hilter

 

            Alman Nazi Partisinin lideridir. 1934 ile 1945 yılları arasında Almanya’nın tartışmasız tek diktatörüdür. Adolf Hilter’in amacı Yahudilerden kurtulmaktır. Avrupa’da hegemonya kurmak da bir diğer amacıdır. Hilter döneminde Alman endüstrisi büyük bir ivme kazanarak büyük boyutlarda silahlanmıştır. Bununla beraber 6 milyon Yahudi olmak üzere 17 milyon kadar insanın ölümüne neden olmuştur.

 

 3 ) Josef Stalin

 

            Komünist Parti’nin ilk genel sekreteri olan Stalin, Lenin’in ölümünden sonra 1924 yılında Sovyet Lideri olmuştur. İktidara geldiği anda Sovyetleri sanayileştirmek için tüm tarım üretimini yok etmiştir. Bu de büyük bir kıtlığa sebep olmuştur. Ukrayna’da açlık nedeni ile öldürdüğü insan sayısı 10 milyondan fazladır. 1930 yıllarının sonuna doğru ‘’ Büyük Temizlik ‘’ ismini verdiği bir girişime imza atmıştır. Bu girişim nedeni ile birçok muhalif insanı öldürmüştür.

 

            Konuşmaları sırasında 32 dişini göstermeden alkışlayanları bile öldürttüğü söylenmektedir. 1939 yılında Hilter ile saldırmazlık anlaşması yapmıştır. Ancak Hilter bu anlaşmaya uymamıştır. Bunun sonucunda katıldığı savaşta 23,9 milyon insan ölmüştür.

 

 4 ) Pol Pot

 

            Kamboçya’nın komünist lideridir. İktidara geldikten sonra ülkede temizlik yapma adı altında 2 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. İnsanları köylerini terk etmeye zorlamıştır. İnsanları köle gibi çalıştıran Pol Pot, Kamboçya nüfusunun 1/5’ini öldürmüştür.

 

 5 ) Mengistu Haile Mariam

 

            Etiyopya’nın eski devlet başkanı olan Mariam, yüzlerce yıllık monarşiyi devirerek sosyalist bir devlet kurmayı amaçlamıştır. Askeri bir devlet adamı olan Mariam, muhalifler tarafından başlatılan ‘’ Kızıl Terör ‘’ kampanyası ile insanları katletmiştir.

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı