Akciğerde Su Toplaması

 

Tıp dilinde Plörezi olarak bilinen akciğer su toplaması, halk arasında zatülcenp olarak bilinmektedir. Akciğerdeki zarın iltihaplanması ile birlikte su toplama vakası meydana gelir ve sıvı birikmesi nedeni ile akciğerde genişlemeler meydana gelmektedir. Bu durum solunum açısından sıkıntı yarattığı gibi akciğer zarı akciğeri tamamen saran ikince zarımsı bir dokudan oluşmaktadır. İç zar akciğer eve diğer iç dokulara nüfus etmektedir. Dış zar ise göğüs duvarına bağlı bir şekilde görevini yapmaktadır. İç ve dış zar arasında zar boşluğu denilen ince bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluğa Plevne boşluğu adı verilmektedir. Bu boşluğun içerisinde akciğer tarafından üretilen bir sıvı bulunmaktadır.

 

Akciğer Su Toplaması Nasıl Meydana Gelmektedir?

Normal şartlar altında plevra boşluğu denilen boşluk içerisinde az miktarda sıvı bulunmaktadır. Metabolizmanın özelliği olarak vücut bu sıvıyı bir yandan üretirken diğer yandan da emmektedir. Bu nedenle her zaman denge halinde bulunmaktadır. Ancak belirli faktörlülerin etkisi ile bu dengenin bozulması mümkündür. Bu dengenin bozulmasını etkileyen iki faktör vardır.

Bu dengenin bozulmasını sağlayan ilk faktör kalp ve böbrek yetmezliği durumlarında aşırı basınç nedeni ile denge bozulmaktadır. Bunun neticesinde ise sarı renkte bir sıvı oluşmaktadır. Dengenin bozulmasını sağlayan ikinci faktör ise zatürre sonrasında meydana gelen koyu sarı renkte ya da genellikle kanser hastalarında görülen damarların geçirgenliğinin artmasına bağlı olarak gelişen kanlı sıvıdır.

 

Akciğer Su Toplamasının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Akciğerde su toplamasına neden olan nedenler akciğer ya da akciğer dışı rahatsızlıklara ait belirtilen haricinde göğsün yan tarafında batıcı bir şekilde oluşan ağrı, biriken sıvının miktarına bağlı olarak gelişen nefes darlığı en çok görülen belirtiler arasında gösterilmektedir. Akciğerdeki su toplamasına bağlı olarak oluşan ağrı göğsün yan taraflarında belde ve sırtta tek bir noktada yoğun olarak görülen ağrı şeklinde ortaya çıkan belirtilerdir. Ağrının en önemli özelliği derin nefes alma durumlarında, öksürme ve hapşırma durumlarında meydana gelen şiddetli ağrılardır.

İltihaplanma görülen akciğer zarlarındaki solunum hareketleri sonrasında birbirine sürtünmenin meydana gelmesinden ortaya çıkmaktadır. Hastanın ağrının en şiddetli olduğu yeri göstermesi ile birlikte ağrının olduğu nokta dinlenir. Dinleme işi ile birlikte Frotman adı verilen bir ses duyulur. Bu sesin ortaya çıkma nedeni iki plevranın birbirine sürtünmesi ile meydana gelmektedir. Özellikle göğüs ve sırt bölgelerinde meydana gelecek bir noktada oluşan ağrı karşısında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yapılacak gerekli tahlil ve tetkikler ile gerekli teşhisler yapılabilmektedir.

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı