ASPERGER SENDROMU TANI VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ ( Nasıl İşler?)

 

Editör: Psikolog Duygu Hasduygu has

 

Asperger Sendromu, tanısı zor konulan bir hastalıktır. En temel özellikler ileri yaşlarda görüldüğü için sıklıkla okul çağlarında daha iyi tanınırlar ancak küçük yaşlardaki bazı problemler de tanıya işaret edebilir.

 

Öncelikle çocuk psikiyatri uzmanları tarafından değerlendirilir, kapsamlı bir öykü alma ve gelişim değerlendirmesi süreci ile tanı konulmaya çalışılır. Tanıyı destekleyici veya eşlik eden başka tanıları ayırt edici nöropsikolojik değerlendirmeler de yapılabilir.

 

Çocuğun zeka düzeyi, psikomotor işlevselliği, sözel ve sözel olmayan iletişim becerileri, öğrenme stilleri, bağımsız yaşam ve sosyal iletişim becerileri, dil yeteneği, motor koordinasyonu ve grup içi etkileşimi araştırılmalı, kapsamlı bir genetik ve nörolojik değerlendirme ile tanı güçlendirilmelidir.

 

Günümüzde en geçerli sistem olan psikiyatrik tanı sistemi DSM-4’e göre Asperger Bozukluğu'nun tanı kriterleri aşağıdaki gibidir:

 

A. Aşağıdakilerden en az ikisinin varlığı ile kendini gösteren toplumsal etkileşimde nitel bozulma:

 

1. toplumsal etkileşim sağlamak için yapılan el-kol hareketleri, alınan vücut konumu, takınılan yüz ifadesi, göz göze gelme gibi birçok sözel olmayan davranışta belirgin bir bozulmanın olması

 

2. yaşıtlarıyla gelişimsel düzeyine uygun ilişkiler geliştirememe

 

3. diğer insanlarla eğlenme, ilgilerini ya da başarılarını kendiliğinden paylaşma arayışı içinde olmama (örn. ilgilendiği nesneleri göstermeme, getirmeme ya da belirtmeme)

 

4. toplumsal ya da duygusal karşılıklar vermeme

 

B. Aşağıdakilerden en az birinin varlığı ile kendini gösteren davranış, ilgi ve etkinliklerde sınırlı, basmakalıp ve yineleyici davranış örüntülerin olması:

 

1. ilgilenme düzeyi ya da üzerinde odaklanma açısından olağandışı, bir ya da birden fazla basmakalıp ve sınırlı ilgi örüntüsü çerçevesinde kapanıp kalma

 

2. özgül, işlevsel olmayan, alışageldiği üzere yapılan gündelik işlere ya da törensel davranış biçimlerine hiç esneklik göstermeksizin sıkı sıkıya uyma

 

3. basmakalıp ve yineleyici motor mannerizmler (örn. parmak şıklatma, el çırpma ya da burma ya da karmaşık tüm vücut hareketleri)

 

4. eşyaların parçalarıyla sürekli uğraşıp durma

 

C. Bu bozukluk, toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında klinik olarak belirgin bir sıkıntıya neden olur.

 

D. Dil gelişiminde klinik açıdan önemli genel bir gecikme yoktur (örn. 2 yaşına gelindiğinde tek tek sözcükler, 3 yaşına gelindiğinde iletişim kurmaya yönelik cümleler kullanılmaktadır).

 

E. Bilişsel gelişmede ya da yaşına uygun kendi kendine yetme becerilerinin gelişiminde, uyumsal davranışta (toplumsal etkileşim dışında) ve çocuklukta çevreyle ilgilenme konusunda klinik açıdan belirgin bir gecikme yoktur.

 

F. Başka özgül bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk ya da Şizofreni için Tanı Ölçütleri karşılanmamaktadır.

 

İzlediğiniz videomuz hoşunuza gittiyse videoyu beğenmeyi ve yeni videoları kaçırmamak için de kanalımızı takip etmeyi unutmayınız!

Abone olmanız için kliklemeniz gereken linkimiz: https://www.youtube.com/channel/UC8Ku... 

 

Kanalımızın tüm videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

➤En Popüler SAĞLIK Videolarımız: https://bit.ly/2LJMhur

➤En Popüler ASMR Videolarımız: https://bit.ly/2H51Jxt

➤En Popüler GURME Videolarımız: https://bit.ly/2xqz6eF

➤En Popüler OTOMOBİL Videolarımız: https://bit.ly/2kzmp81

➤En Popüler SPOR Videolarımız: https://bit.ly/2IWqemo

➤En Popüler KÜLTÜR Videolarımız: https://bit.ly/2JgP9Aj

➤En Popüler FİRMA Videolarımız: https://bit.ly/2J1UfgC

➤En Popüler OYUN Videolarımız: https://bit.ly/2LIrEys

➤En Popüler CANLI YAYIN Videolarımız: https://bit.ly/2J3q0Wu

➤En Popüler YAŞAM Videolarımız: https://bit.ly/2Jfo54K

 

Tunçbilek TV (Reklampedia) yaşamınızı kolaylaştıran pratik lezzetler yaratır. Bu pratik lezzetler sadece gurmelik anlamında değil; yaşam, sağlık, oyun, sektör profesyonelleri, otomobil, spor, asmr, kültür, astroloji, tarot, müzik ve psikoloji ana başlıklarında popüler Youtube stüdyo kayıtlarını + Uydu Tv yayınlarını ve her iki mecrada canlı yayınları kapsamaktadır.

 

Şirketimiz reklam & tanıtım firması olarak tam hizmet ajansı formunda hizmet vermektedir. Sizin için çözüm üretebileceğimiz konu başlıklarımız genel olarak şu şekildedir:

 

İnternet sitelerimize göz atmayı unutmayınız: www.reklampedia.com www.tuncbilekreklam.com www.tuncbilekreklam.com.tr

KEYİFLİ SEYİRLER DİLERİZ :)

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı