Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bel Soğukluğu Nedir?

           

            Bel soğukluğu, idrar yollarında, rektumda, üreme organları ve rahim ağzı gibi organlarda yerleşmiş olan bir bakterinin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Bu rahatsızlık akıntılı iltihaba neden olur ve cinsel yolla bulaşır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

 

            Hastalığın erkekten kadına geçmesi daha sık rastlanır ve kolaydır. Kadınlarda daha çok rahim ağzına yerleşir. Bel soğukluğu hastalığına neden olan bu bakteri sadece insandan insana geçme özelliği taşır. Kuru ortamda yaşayamayan bu bakteri, nemli ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle vücut dışında yaşayamaz. Erkeklerde daha çok idrar yapılırken yanma ve peniste akıntı şeklinde görülür.

 

 Bel Soğukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 

            Erkeklerde, cinsel ilişkiden sonra altı veya yedi gün içinde ortaya çıkar. Hafif bir yanma ile başlar. Sonrasında şiddetlenir ve akıntı ortaya çıkar. Sarı renkte akıntı ile birlikte, akıntının yeri şişer ve kızarıklık meydana gelişir. Sık idrara çıkma durumu gözlemlenir. Belirtileri bunlar olmakla birlikte bazı hastalarda hastalık kendini gizleyebilir ve hiçbir belirti vermeyebilir.

 Kadınlarda, idrar yollarında akıntı ile belirir. Sarı, yeşil renkte akıntı oluşur ve kötü bir koku yayar. Kadının adet düzeninde bozulma meydana gelir, adet dönemleri arasında kanama görülebilir. İdrarda yanma hissi oluşur. Cinsel birleşme sırasında üreme organlarında bir ağrı görülür ve intihap oluşur. Çok nadir karşılaşılsa da eklem ağrısına neden olabilir. Hamile kadınlarda bebeğe geçme tehlikesi vardır. Aynı şekilde bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur.

 

 Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konur?

 

            Bel soğukluğu hastalığının belirtilerine rastlandığında mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilir. Jinekoloji uzmanına muayene olunması önemlidir.

 

 Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

            Hastalığın tedavisinde, belirtileri fark edip doktora gitmek ve erken teşhis çok çok önemlidir. Erken teşhis edilirse ve gerekli tedavi uygulanırsa çok kolay ve çabuk bir şekilde hastalık tedavi edilir. Hastalığın tedavi edilmesinde antibiyotiklerden yararlanılır. Genellikle birden fazla ilaç kullandırılarak tedavi edilir. Genellikle penisilin türü ilaçlardan faydalanılır. Doktor tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilir, iyileşme sağlanması durumunda tekrar test yapılarak bakteri üreme durumu kontrol edilir. Böylece tedavi sonlandırılmış olur. Bel soğukluğu hastalığına yakalanan hastaların mutlaka eşlerinin de tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

 Bel Soğukluğu Hastalığından Nasıl Korunmalıdır?

 

            Hastalıktan korunma yollarından en önemlisi ve en başta geleni şüphesiz tek eşliliktir. Birden fazla kişiyle birlikte olanlarda bel soğukluğu görülme riski daha fazladır. İlişki sırasında korunmak da bir diğer yöntemdir. Prezervatif kullanımı büyük oranda faydalıdır. Erken tanı çok önemlidir. Erken tanı ve tedavi ile başkasına geçmesi engellenmiş olur.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı