Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

            Psikolojik rahatsızlıklar her be kadar çevresel faktör ve stres ile bağdaştırılsa da genetik aktarımın da önemi oldukça büyüktür. Kişilik bozuklukları, paranoya, şizofreni gibi hastalıklar başa çıkılması zor olan fakat profesyonel bir destek ile baskılanabilecek veya çözüme kavuşabilecek durumlardır. Toplumdan dışlanma, hastalığı kabul edememe, destek görmeme gibi durumlar tedavi sürecinde olumsuzluklara sebep olur

 

 Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

            -Çoklu kişilik bozukluğu, bireyin sahip olduğu kimliğin iki veya daha fazla kişilikleri barındırması durumudur. Genel olarak hayatının bir evresinde istismara uğramış, toplumdan dışlanmış veya travma yaşamış kişilerde görülme oranı oldukça yüksektir.

 

            -Çoklu kişilik bozukluğu yaşayanlarda, içinde yaşadığı diğer bireyin ortaya çıkması ile başka olaylar ve kişilik özellikleri görülür. Diğer barındırılan kişiler arasında bağlantı olmak zorunda değildir. Her kişilik kendine göre ayrı yaşam tarzı sürebilir ve kişilikler arası yaşananlardan haberdar olunamayabilir.

 

 Çoklu Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

 

            Kişilik bozukluğunda birbirinden habersiz bir kaç bireyin bir arada yaşadığına benzer olaylar yaşanır. Hastalık esnasında en sık görülen tanılar şunlardır ;

 

 - Unutkanlık

 - Hafıza kaybı

 - Farklı anıların yaşanmış sayılması

 - Depresyon

 - Anksiyete

 - Pasiflik

 - Stres bozukluğu

 - Panik ataklar

 - Bağımlılık

 - Suçluluk

 - Görsel veya işitsel halüsinasyon

 

            -Bireyler bazen iki bazen de yüzlerce kişilik barındırabilir. Her kimliğin kendine özgü hayatı, alışkanlıkları, kişilik özellikleri, yaşanmış hikayesi farklıdır. Kişisel görünümde de belirli farklar yaratırlar.

 

            -Her kimliğin kendi adı vardır. Kişi içerisinde birçok farklı kişilikte insanı barındırabilir. Çok hızlı bir şekilde kişilik değişebilir ve bu da hafızada dolmayacak boşluklar oluşmasına sebep olur.

 

 Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

            Genel olarak çoklu kişilik bozuklukları tanısı konulurken sebep çok net bir şekilde ifade edilemez. Çocukluk evresinde fiziksel veya cinsel istismara maruz kalmak genelde en sık görülen sebeptir. Buna karşın çoklu kişilik bozukluk yaşayan kişiler de kalıtsal özellikler de dikkat çekmektedir. Bu hastalıkta uygulanabilecek olan tedavi psikiyatrik metotlardır.

 

            Sakinleştiriciler öncelikle kişiliğin değişmesini önlemede ve oluşan sorunun nedenini bulmada yardımcı olabilir. Esas yapılacak şey ise, asıl kimliği bulup bireyi tek kimlik ile bırakmaktır. İçerideki kişilik sayısını ne kadar aza indirilirse, tedavi o kadar kolaylaşır. Tedavide hedef, farklı kişilikleri parçalayarak tel bir kişilikte toplamak veya tek bir kişiliği baskın hale getirmektir. Bu hastalığa özel bir ilaç bulunmamaktadır. Bu sebeple antidepresan ve sakinleştirici ilaçların desteği ile tedavi başlar.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı