Dişlerin Evrimsel Gelişimi Nedir?

Dişlerin Evrimsel Gelişimi Nedir?

 

            Dişler bir gıdayı çiğnemeyi sağlayan organlardır. Normal ve sağlıklı bir insan vücudunda 32 adet diş bulunmaktadır. Ağızda alt çenede ve üst çenede konumlanmış olan bu dişlerin her birinin ayrı bir anatomisi ve görevi vardır. Dişin görevi şekline bağlı olarak kesici dişler ve ezici dişler olarak ayrılır. Herhangi bir sağlık sorunu ya da yapı bozukluğu nedeni ile dişlerin sayısı ya da almış olduğu şekiller kişiden kişiye değişebilir. Bu durumlar herhangi bir işlevsel bozukluk ya da hastalık olmadığı sürece de çiğnemeyi etkilememekte yani dişler asli görevini yapmaya devam etmektedir.

 

 İlk Dişler ve Gelişimleri

 

            İnsanlarda çıkan ilk dişlere süt dişleri denir. Bu düşlere böyle denmesinin ilk sebebi ilk yıllarda bebeklerin sadece süt ile beslenmesinden dolayı dişe ihtiyaç duymamasıdır. İkinci sebebi ile normalde kemik dokusundan oluşan ve kemik kadar sağlam olan dişlerin ilk çıkan dişlerde bu dayanıklılığı göstermemesidir. İlk çıkan dişler olan süt dişleri genelde bebekler 6-7 aylık iken tek tek çıkmaya başlar. Oldukça küçük olan bu dişler 5-6 yaşlarında da yavaş yavaş kök bağlarını kaybederek dökülerek ve dökülen dişlerin yerine de ömür boyunca kullanılacak olan esas dişler çıkmaktadır. Hem süt dişlere, hem de sonrasında yerine çıkan yeni kalıcı dişlere çok iyi bakılması gerekir. Sürekli olarak fırçalanması ve yıllık diş muayenelerinin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir. Diş ile ilgili sağlık sorunları kişileri öncelikli olarak en temel ihtiyaç olan yemek yeme durumundan mahrum edebilir.

 

 Dişlerin Gelişimi Ne Zamana Kadar Sürer?

 

            Ağızdaki diş sayısının tamamlanması 20’lik diş denilen dişin çıkmasına kadar devam eder. Bu 20’lik diş çenede genelde diğer dişlerin bulunduğu yerlerden ya da boş bir kısımda çıkmakta ve genel olarak fazla işlevselliği olmayan bir diş olmaktadır. Bu dişin varlığı çoğu durumda diğer diş köklerini sıkıştırdığı için apse ve ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple de 20’lik diş olarak çıkan dişler genelde cerrahi işlemler ile alınmaktadırlar. Ağızda bulunan tüm dişlerin kendi işlevleri vardır ve diş kaybı meydana geldiğinde bu işlevi görecek yeni dişlerin yapılması gerekir.

 

 Dişlerin Fonksiyonları ve Diş Sağlığı

 

            Ön kısımda bulunan dişler kesici dişler olarak adlandırılır. Bir şeyi ısırmak, koparmak ya da kesmek için bu dişlerin sağlam olmasına ihtiyaç vardır. Arkada bulunan azı dişler işe ezici ve öğütücü görevi görürler ve sindirim için oldukça önemlidir. Diş sağlığı kişinin beden sağlığına etki eder.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı