Dsg Şanzımanda Kronik Sorunlar Nelerdir?

 

            E araç alırken, motoru, bakımı, çekil gücü, ikinci el ise şanzımanı, verimi, hasar kaydı gibi birçok özellik ön planda tutulur. Genel anlamda araç alan herkes ya yatırım amacı ile alır ya da işini görmesi amacı ile. Her iki durumda da sağlam ve kullanışlı araçları tercih eden sürücüler, üretim kaynaklı hataları göz ardı edebilmektedir. Firmalar da böyle durumlarda uygun düzenleme ve servis hizmeti ile bu durumun üstesinden gelebilmektedir. Özellikle büyük firmalar, müşterilerini bu konuda mağdur etmemektedir.

 

 DSG Şanzıman Nedir?

 

            Çift kavramalı olarak bilinen ve vites geçişlerinde, diğer şanzımanlara göre daha hızlı işlem yapılmasını sağlayan şanzıman çeşidine DSG şanzıman denir. Açılımı, direct shift gearbox olarak adlandırılır. Çift kavramalı şanzıman adı daha çok kullanılmaktadır. Klasik otomatik veya düz viteslere göre daha güçlüdür. Bu şanzımanlara sahip araçlarda kontrol mekanızması çok daha fazla gelişmiştir. Şanzıman bir araç için çok önemli bir parçadır. Arabadaki görevi motordan alınan hareketi ileten organdır. Bu teknolojik fark yaratan viteskutusu yaklaşık olarak 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Volkswogen firmasının tüm gruplarında kullanılmaktadır. Çift kavrama özelliği ile ani fren veya bir anda hızlanma durumlarında motor kaynaklı problemlerin oluşması engellenirken, aynı zamanda bu işlemlerin gerçekleştirilmesini de kolaylaştırmak amacı ile üretilmiş bir üründür. Sistem olarak formula araçlarında kullanılan sisteme benzerlik göstermektedir.

 

 DSG Şanzımanın Çalışma Prensibi Nedir?

 

 Bu şanzımanın çalışma prensibi sessiz ve sürücünün hissetmeyeceği vites geçişlerinin yapılması esasına dayanmaktadır. Bu sistemdeki hassasiyet tork dengesinin mükemmel bir şekilde ayarlanabilme özelliğinden yararlanılarak yapılmaktadır. Sistemin çalışmasında bilgisayar ve sensör desteği alınması gerekliliktir. Mantığın işleyişi, önceki ve sonraki hızlar ayarlanarak mili saniye gibi kısa bir sürede vites geçişini mümkün kılmak. Çift debriyajlı sistem gibi düşünülür ise, sorunsuz ve yumuşak vites geçişini üstelik çok kısa sürede gerçekleştirmek amacı ile yapılan bir ekipmandır. Çift kavrama mantığı ile de sarsıntı olmadan işlemin gerçekleşmesini sağlar.

 

 DSG Şanzımanda Oluşan Kronik Sorunlar Nelerdir?

 

 Kronik olarak bazı problemlerin oluştuğu söylenmektedir. İlk kalkış esnasında sarsıntı meydana geldiği bildirilmiştir. Bazı kullanıcılar da hışırtılı ses oluşumu şikayeti olduğu bildirilmiştir. Sıkıntı olup olmadığını görmenin bir yolu bulunmaktadır. Bir kaç kez araca hızlı ve sert kalkış ile patinaj çektirecekmiş gibi baskı uygulayın. Üzerine hafif hareketler ile kalkış yapın. Eğer araçta titreme veya sarsıntı oluşmuyorsa hiç bir sıkıntı bulunmuyor demektir. Eğer bir anda gaza asıldığınızda sarsıntı oluşmuyorsa sıkıntı bulunmuyor demektir.

 

Benzer İçerikler