Dünyanın En Büyük 10 Kütüphanesi

 

            Günümüzde kütüphaneler çok fazla kullanılmasa da, dünyanın farklı yerlerindeki önemli kütüphaneler hala çok fazla ziyaretçi çekmektedir. İnternetin insan hayatına girmesiyle her türlü bilgiye kolayca ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmış olan internet, kütüphanelerin müzeye dönüşmesine sebebiyet vermiştir.

 

 Dünyada en büyükler arasında yer alan 10 kütüphane şu şekildedir;

 

 1.Washington Kongre Kütüphanesi

 

            Dünyanın en büyük kütüphanesi niteliği taşıyan Kongre Kütüphanesi, 1800’lü yıllarda kurulmuştur. Kütüphane içeriğinde yaklaşık yüz elli milyon kaynak bulundurmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük hukuki belge koleksiyonuna da sahiptir. Kongre kütüphanesinde koleksiyona dahil yaklaşık olarak beş milyon harita ve üç milyona yakın işitsel kayıt bulunmaktadır.

 

 2.Londra İngiliz Kütüphanesi

 

            İngiliz Kütüphanesi Avrupa’nın en büyük kütüphanesidir. Aynı zamanda da en kapsamlı kütüphanesidir. İçeriğinde yaklaşık olarak yüz elli milyon adet kaynak barındırmaktadır. Kütüphane 1973 yılında kurulmuştur. İngiltere ve İrlanda’da çıkmış olan gazetelerin tüm nüshaları bu kütüphanede mevcuttur. Gazeteler 1840 yılından sonrasına aittir.

 

 3.New York Halk Kütüphanesi

 

            New York Halk Kütüphanesi’nde, yaklaşık elli üç milyon kaynak mevcuttur. İzlenme rekorları kıran birçok film bu kütüphanede çekilmiştir. Bunlardan bazıları, Hayalet Avcıları, Örümcek Adam, Zamanda Yolculuk.

 

 4.Moskova Rusya Devlet Kütüphanesi

 

            Kütüphane 1862 yılında kurulmuştur. İçerisinde kırk beş milyona yakın kaynak muhafaza edilmektedir. Dergi, müzik, ses kaydı, harita, farklı dilden farklı kaynaklar barındırmaktadır.

 

 5.Rusya Ulusal Kütüphanesi

 

            Rusya Ulusal Kütüphanesinin kuruluş yılı 1795’tir. Kütüphane otuz altı milyon kaynağa ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphanede çokça Osmanlı el yazması eser bulunmaktadır. Osmanlı, antik Yunan ve Arap yazıtlarından oluşan bir de koleksiyon bulunmaktadır.

 

 6.Tokyo Ulusal Diyet Kütüphanesi

 

            Genç kütüphaneler arasında yer alan Tokyo Ulusal Diyet Kütüphanesi 1948 yılında açılmıştır. Otuz beş milyon kaynağa sahiptir. Ayrıcı, Japonya ve birçok ülkeye ait jeolojik, topografik, harita ve tabloları barındıran koleksiyona sahiptir.

 

 7.Paris Fransa Milli Kütüphanesi

 

            Fransa Milli Kütüphanesi Kraliyet Kütüphanesi adı altında 1461’de kurulmuştur. Otuz bir milyon kaynağa sahiptir. Avrupa’nın en zengin kütüphanelerinden biridir. Fransa’da yayınlanmakta olan tüm yayınları bulundurmaktadır. Yunan el yazmalarına sahip bir koleksiyonu vardır.

 

 8.Kopenhag Danimarka Kraliyet Kütüphanesi

 

            Kütüphane, 1648 yılında kurulmuştur. Kurucusu Kral 3.Frederik olmuştur. Kütüphane uzun bir süre kapalı kalmış ve 1793 yılında halkın kullanımına açılmıştır. Kütüphanede otuz milyon kaynak vardır. 17.yy ve sonrasında Danimarka’da basılan tüm eserler bu kütüphanede yer almaktadır. Şark yazmaları koleksiyonuna sahiptir.

 

 9.Pekin Çin Ulusal Kütüphanesi

 

            Asya’nın en kapsamlı kütüphanesidir. Yirmi dokuz milyon kaynağa sahiptir. 1909 yılında Kent Kütüphanesi olarak açılmıştır. Daha sonra Çin devriminin ardından adı değiştirilmiştir. 1928’den sonra Pekin Ulusal Kütüphanesi adını almıştır.

 

 10.Saint Petersburg Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi

 

            1714 yılında açılan kütüphane, bünyesinde yirmi altı milyon kaynağa ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede yayın yapan tüm kurumlar yayınlanan her şeyden bir nüsha kütüphaneye vermek zorundadır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı