E-Kitap Nedir? Kullanışlı Mıdır?

 

            E-kitap, elektronik kitap olarak da adlandırılan, her türlü bilgisayarda okunabilen, bilgisayar dosya formatında tasarlanmış bir kitap okuma yöntemidir. Kağıt dışında normal kitabın bire bir aynısı olarak sunulmaktadır. E-kitaplar doküman yanında, ek olarak görüntü ve ses bağlantılarını da içerebiliyor. E-kitaplar çok kolay bir şekilde internetten çekilebilir, e-posta ile gönderilebilir.

 

            Okuma oranının dünya ortalamasının çok çok altında olan ülkemizde e-kitap kullanımı okuma oranına önemli katkı sağlayabilir. Özellikle yeni nesil çocukların, teknoloji ile olan ilgileri e-kitap okumayı teşvik edebilir. Gerek çocuklar ve gerekse yetişkinler gün içerisinde akıllı telefon, bilgisayar ve tabletler vasıtasıyla birçok bilgiyi okumaktadırlar. Teknolojinin bu denli hayata girdiği günümüzde, okumaların büyük bir oranı bu cihazlardan yapılmaktadır. Kitap ile arasına mesafe koyan kişilerin, okumak istediği bilgiye e-kitaplar vasıtası ile ulaşabilmesi oldukça kolaylaştırıcıdır. Bunun yanında okunmak istenen ancak bir türlü alınamayan kitaplar yine e-kitap sayesinde kolaylıkla edinilip okunabilir.

 

 E-kitap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 

 -Depolanması ve taşınması normal kitaba oranla çok kolaydır.

 - Kağıt, baskı gibi maliyetleri olmadığı için, kitap fiyatı daha uygundur. Aynı ücrete birkaç e-kitap satın alınabilir.

 - İnternet üzerinde çok kısa bir sürede sahip olunabilir ve zaman kaybetmeden okunmaya başlanabilir.

 - E-kitaplardan bilgisayar ortamında bir kütüphane oluşturulabilir. Bu sayede bir arşive sahip olunmuş olur.

 - Kitapçıya gidip, saatlerce kitap arama derdine son verir.

 - Kitap okumayı sevmeyenler için bir başlangıç olabilir ve kitap sevgisi aşılayabilir.

 - E-kitap, kağıtta da bir ekonomiklik sağlar. Kağıt kullanımı az olacağından, daha az ağaç kesilmesini sağlar.

 - Yazarlık yeteneği olan ancak maddi sıkıntılardan kitabını basamamış olan yazarlar için de bir şans niteliği kazandırmaktadır. Bu sayede nitelikli yazarların da önü açılmış olacaktır.

 

 E-Kitap Okumak Kolay mıdır?

 

            E-kitap, her türlü masa üstü, diz üstü, tablet, akıllı telefon gibi elektronik cihazlarda rahatlıkla okunabilir. Bunun yanında özel e-kitap okula aletleri temin edilerek bunlardan da yararlanılabilir.

 

 E-Kitap Nasıl Okunur?

 

            Değişik e-kitap formatları mevcuttur. En çok tercih edilen e-kitap formatları, pdf ve lit’dir. Çoğu bilgisayarda pdf dosyası mevcuttur. Bilgisayarında pdf olmayanlar için program indirebilir. Bu programlardan yararlanılarak e-kitaplar kolay bir şekilde okunabilir.

 

            Her türlü okuma için hızlı okuma teknikleri tavsiye edilir. Hızlı okuma teknikleri ile kısa sürede normal okuma hızının iki üç katı oranında daha fazla sayfa okunabilir. Zaman yönetiminin giderek daha da önem kazandığı günümüzde hızlı okuma gibi alternatif tekniklerin kullanılması oldukça önemlidir.

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı