Felçliler İçin Akupunktur Faydalı Mıdır ?

 

            Sağlık her şeyden önce gelir. Tıp alanında ve alternatif tıp alanında sağlık açısından yararlı olan tüm durumları, hastalık durumunda tedaviye yardımcı olabilecek her imkanı kullanmak gerekir. Doktor tavsiyesi de dikkate alınarak kullanılabilecek yöntemlerin başında akupunktur gelmektedir. Hemen hemen her hastalık ve durum için kullanımı uygun olan akupunktur, Türkiye'de de çok yaygın olarak tercih edilmektedir. Birçok faydası kanıtlanmış olan bu yöntem sigara alışkanlıkların kurtulmak isteyenler veya zayıflamak isteyenler için de başvurulan bir metot haline gelmiştir.

 

 Akupunktur Nedir, Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

 

            Çin'de çok eski dönem ve tarihten itibaren uygulanan, vücutta belirli kilit noktalara steril altın iğnelerin batırılarak tedavi yapılması yöntemidir, iğne ile sağaltım anlamına gelmektedir. Dünyaya çıkış yeri Çin'dir. İnsan beynindeki bölgesel hareketlenmeyi sağlayarak tedaviye yardımcı olan bir yöntemdir. Akupunktur öncelikle iç organ çalışmalarında meydana gelen bazı aksaklıkların tedavisinde kullanılır. İç organ fonksiyonları ile hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcıdır. Stres, kronik ağrı, kas ağrıları gibi ağrıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Alerjik mekanizmayı düzenleyerek astım veya solunum rahatsızlıklarında etkisi vardır. Açlık hissini ortadan kaldırır. Akupunkturun kullanıldığı durumları 5 ana başlıkta incelenebilmektedir.

 

 1. Ağrı durumlarında; kas, boyun, bel gibi vücudun ağrı çekmeye müsait olan bölgelerindeki ağrı eşiğini yükselterek acıyı azaltır.

 

 2. Sakinleştirici Etki ile hormonal denge üzerine etki ederek, stres, uykusuzluk, depresyon, dikkat dağınıklığı gibi durumları ortadan kaldırır. Vücuttaki hormon dengesinin bozulması ile oluşan bu hastalıklarda etkilidir.

 

 3. Vücudu dengeleme etkisi; sinir sistemine etki ederek vücutta oluşan dengesizliklerden dolayı gün yüzüne çıkan semptomların azalmasında ve hatta yok olmasında etkilidir.

 

 4. Psikolojik etki; sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bireylerde görülen bazı psikolojik bozuklukların ve ilerlememiş psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Uzun bir süreç olmasına karşın etkilidir.

 

 5. Motor fonksiyonlarına olan etkisi; felcin çok ilerlemeyen durumlarında veya tedavisi biten felç durumlarında etkilidir. Kas, tendon, kemik yapısını kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Enerji ve çalışma gücünü arttırdığı gözlemlenmiştir.

 

 Felç Durumundaki Kişiler İçin Akupunktur Uygulaması ve Detayları

 

            Felç durumlarında ilk müdahale akupunktur ile olmaz. Öncelikle hastaneye yatırılarak felç durumunun sebebi araştırılır. Hangi sebepten kaynaklandığı ve uygun tedavi biçimi bu şekilde belirlenmelidir. Eğer operasyon gerekli ise yapılır değil ise ilaç tedavisi verilir. Hastaneden çıktıktan sonra uzun süreli bir fizik tedavi süreci başlar. Aynı zamanda hastaneden çıktıktan sonra ilk altı aylık süreçte akupunktur tedavisine de başlanmalıdır. Hemen hemen gün aşırı olacak şekilde 15 seans uygulanır. İyi yönde büyük etkisi vardır. 6 ay geçtikten sonra başlanan tedaviler çok fazla olumlu sonuç vermemektedir.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı