Gilika Çocuk Tasarım Atölyesi (gilika.com) Röportajı

Merhaba değerli reklampedia takipçileri;

Reklampedia editörlerimizden değerli hocamız Mustafa Karakaş ile son anda haberdar olduğumuz Hacettepe STEM & Makers Fest/Expo 2017 ve 3. STEM Öğretmenler Konferansına katıldık ve  Gilica firması ile sizler için çekimler yaptık. 

Gilika; çocukların zeka ve el becerilerini geliştirmek amacıyla ahşap, kağıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten Uygulama ve AR-GE Atölyesidir. Aynı sistemi isteyen firmalara, okullara, üniversitelere, bilim merkezlerine tüm donanımıyla atölye ortamı sağlamaktadır.

Teknolojiyle D.I.Y. (Do It Yourself / Kendin Yap) kültürünü bir araya getiren, dünyada her geçen gün daha çok yayılan “Bireyin özgürce üretimini ve yaratıcılığını savunan ve vurgulayan” MAKER Hareketi ile “Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Sanat” alanlarında öğrencilerin yetkinliklerini artırmayı hedefleyen STEM için okullara atölye kurulumu imkanları sunmaktadır.

Bilimde, mühendislikte ve teknolojide büyük keşiflere ve yeni ürünlere imza atmış insanlar çocukluklarında evde/okulda bilimsel deney, gözlem ve uygulamalarla öğrendiklerini bu şekilde çocukluktan itibaren atölye içinde yaşadıklarını dile getirmektedirler.

 Bu nedenle, birçok ülkede resmi kuruluşlar tarafından desteklenen benzer programlar vardır. Örneğin;ABD'de devletin stratejik kararlarıyla desteklenen Science-Technology-Engineering-Mathematics (STEM) ile Avrupa Birliği tarafından desteklenen Scientix programları buna örnek gösterilebilir. Gilica ülkemizin kendi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, herhangi varolan bir programdan değil, eğitimci kadromuzla temel bilim, mühendislik ve matematik içeriği açısından çok daha temele inen ve yaratıcı uygulamalar içeren bir sistemdir.

Neden STEM ? Neden Uygulamalı Eğitim ?

TIMSS 2015 sonuçlarına göre Türkiye Matematik 4. sınıf sıralamasında 49 ülke arasında 36. sırada. 8. sınıf sıralamasında ise 39 ülke arasında 24. sıradadır. Fen Bilimleri dersinde 4. Sınıflar 47 ülke arasında Türkiye 38. Sırada, 8. sınıf sıralamasında ise 39 ülke arasında 21. sıradadır. “TIMSS” Öğrencilerin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır.

Eğitim; bir ülkenin en önemli silahıdır. Başarılı ailelerin, şirketlerin, toplumların ve ülkelerin tek ortak ve evrensel noktası “yaratıcı insan”dır. Yaratıcı insanları doğuracak ve yaşatacak habitatı yaratmamız gerekiyor, çünkü; dünyadaki en kıt kaynakların başında yaratıcı yetenekli insan kaynağı geliyor. Bu kaynak hangi şirkette, hangi ülkede, hangi toplumda daha fazla ise başarının da oralarda olacağı açık. Bu aşamada devreye “Uygulamalı eğitimin” önemi giriyor. Atölye çalışmaları önem kazanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Yetenekli insan” sayısı kısıtlıdır. Yetenekli insan tarifi belli bir eğitim almış, üniversite mezunu, meslek sahibi bir insanı tarif etmiyor. ‘’Yetenek”li “fark yaratan” insanı tarif ediyor.Bu nasıl mümkün? Çocuklarımıza yeteneklerini sergileyecekleri atölye çalışmalarına imkan sağlamakla mümkündür.

Ekonomilerin rekabet seviyesini yükselten en önemli unsur «inovasyon» dur. Günümüz inovasyonları STEM disiplinlerinin kesiştiği noktada gerçekleşiyor. İnovasyon için de sağlam bir matematik, fen ve mühendislik temeli(bilgi ve beceri) gerekmektedir.

STEM'in Öğrenciye Faydaları:

Özgüven
Motivasyon
Problem Çözebilme
Teknoloji okur yazarlığı
Teori ve pratiği bağlayabilme
İcat yapabilme
İnovasyon yapabilme

LÜTFEN YORUMLARINIZI DA BİZLERLE PAYLAŞINIZ. 

AYRICA HALA YOUTUBE KANALIMIZA ÜYE OLMADIYSANIZ LÜTFEN ÜYE OLUNUZ. 

VE EĞER VİDEOMUZU BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN "BEĞEN" TUŞUNA KLİKLEMEYİ UNUTMAYINIZ. 

BU VİDEOLARI GÖRMESİNİZ:

GURME: 
https://www.youtube.com/watch?v=52j1KRJREEE&t=1032s
https://www.youtube.com/watch?v=qTlxTnE2TeM&list=PLgpDoEwbl0iDCce-RxHvkm1Y-NyDML02Y&t=25s&index=18
https://www.youtube.com/watch?v=Ef8_Qes08aI&index=1&list=PLgpDoEwbl0iDCce-RxHvkm1Y-NyDML02Y

LÜTFEN YORUMLARINIZI DA BİZLERLE PAYLAŞINIZ. 

AYRICA HALA YOUTUBE KANALIMIZA ÜYE OLMADIYSANIZ LÜTFEN ÜYE OLUNUZ. 

VE EĞER VİDEOMUZU BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN "BEĞEN" TUŞUNA KLİKLEMEYİ UNUTMAYINIZ. 


REKLAMPEDİA SOSYAL MEDYA LİNKLERİ:

PORTAL: www.reklampedia.com

YOUTUBE: https://www.youtube.com/c/Reklampedia

FACEBOOK: https://www.facebook.com/reklampedia/ 

TWİTTER: https://twitter.com/Reklampedia_com

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/reklampedia/

LİNKEDİN: https://www.linkedin.com/in/reklampedia-com-918928130/

REDDİT: https://www.reddit.com/user/REKLAMPEDIA/

BLOGGER: http://reklampedia.blogspot.com/

TUMBLR: https://reklampedia.tumblr.com/

PİNTEREST: https://tr.pinterest.com/reklampedia/reklampedia-i%C3%A7erik/

STUMBLEUPON: http://www.stumbleupon.com/stumbler/rreklampedia
www.tuncbilekreklam.com 
www.tuncbilekreklam.com.tr

KEYİFLİ SEYİRLER DİLERİZ  :)

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı