İnci Küpeli Kızın Hikayesi Nedir?

 

            Hollandalı ressam Vermeer'in başyapıtı İnci Küpeli Kız, uğrunda romanlar yazılan, filmler çekilen bir hikayeye sahip. Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sından sonra dünyada üzerinde en çok konuşulan tablo olan İnci Küpeli Kız, kuzeyin Mona Lisa'sı olarak da biliniyor. Tablonun bu kadar ilgi görmesinin sebepleri Barok sanatın temsilcisi olan Vermeer'in sanattaki tüm ustalığını bu tabloya yansıtması ve tabii İnci Küpeli Kızın hüzünlü hikayesi...

 

  İnci Küpeli Kız Kimdir?

 

 -Usta ressam Johannes Vermeer'e ilham veren inci küpeli kızın kim olduğuna dair net bir bilgi olmamakla beraber, bu kız hakkında anlatılan pek çok rivayet var.

 

 -Bu rivayetlerin içerisinde en güçlü olanı inci küpeli kızın, Johannes Vermeer'in evinde çalışan bir hizmetçi olduğuna dair anlatılan hikayedir.

 

 -Bu hikaye Tracy Chevalier’in İnci Küpeli Kız romanında da aynı şekilde anlatıldığından ve hatta konu hakkında çekilen film de bu romandan uyarlandığından, hikayenin bu şekilde olduğu kabul edilmiştir.

 

 -Hikayeye göre İnci Küpeli Kız, fakir bir ve kalabalık aileden gelmektedir. Kızın babası çalışacak durumda olmadığından ve annesinin yaptığı ufak tefek işler artık yeterli olmadığından anne, kızını bir eve hizmetçilik yapması için gönderir.

 

 -Kızın hizmetçilik yapmaya gittiği ev, ünlü ressam Johannes Vermeer'in evidir.

 

 -Vermeer'in eşi hamile olduğundan evde yeni bir yardımcıya ihtiyaç duyulmuştur. İnci küpeli kız olarak tüm dünyanın tanıyacağı kızın hikayesi, böyle başlar.

 

 Vermeer'in Başyapıtına İlham Veren Kız

 

 -Hizmetçi kız, evde çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra ünlü ressamla tanışır. Çalışma odasına hizmetçilerin girmesinden ve eşyalarını olur olmaz yerlere koymalarından hiç hoşlanmayan Vermeer, yaşı çok genç olan bu yeni hizmetçinin, odasını temizlemesine izin verir.

 

 -Kızın yaptığı işten son derece memnun kalan Vermeer, kısa bir süre sonra bu kızda bir şeyler fark eder.

 

 -Kızın yüzü son derece orantılı ve güzeldir. Yani bir sanat eserinde betimlenmek için uygun bir ifadesi vardır.

 

 -Hizmetçi kızın inci küpeli kız olması, Vermeer'in onu model olarak kullanmasıyla başlar.

 

 Küpenin Sırrı

 

 -Tablonun en önemli detayı olan küpe, yine rivayetlere göre ünlü ressamın eşinin inci küpesidir.

 

 -Ressamın kızın son derece orantılı ve düzgün bulduğu yüzünün daha da öne çıkması için

 kullandığı bu inci küpe, aslında tablonun odak noktası.

 

 -Işık ve yansıma ustası olarak bilinen Barok ressam Vermeer'in, 43 yıllık yaşamında yaptığı 35 tablonun en ünlüsü olan İnci Küpeli Kız, tüm bu özellikleriyle başka tablolara da ilham olmuş.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı