Karatay Beslenmesiyle İlgili Bilinmeyenler

 

            Kilolu insanlar birçok diyet deneyerek zayıflamaya çalışmaktadır. Ancak yapılan şok diyetler hem sağlıksızdır hem de başarı sağlamaz. Çünkü verilen kilolar geri alınmaktadır. Karatay diyeti aç kalmaya yönelik bir diyet değildir. Hatta doyana kadar yemeği içermektedir. Bu diyette en önemli nokta doğal ve geleneksel beslenme yöntemlerini kullanmaktadır. Doğanın bize sunduğu zeytinyağından tereyağına, yumurtadan kırmızı ete her şey diyette yer almaktadır. Ayrıca ambalajlı olan hiç bir yiyeceğe sofrada yer verilmemektedir. Karatay diyetine göre önce vücutta varsa hastalıklar ortaya çıkarılmaktadır. Çünkü diyabet, kalp ve damar hastalıklarına gibi hastalıklara sahip olanların kendi durumlarına uygun diyetler hazırlanmaktadır. Diyetler hem yaşa hem vücut yapısına göre hazırlanmaktadır.

 

 Karatay Diyetine Göre Kısa Sürede Kilo Verdiren Formül Nedir?

 

            Kısa sürede en az beş kilo vermek mümkündür. Ancak bunun için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 

 1. Asitli ve colalı içecekleri tamamen keserek kısa sürede bile kilo vermek mümkündür.

 2. Bisküvi, çikolata, kremalı, tuzlu abur cubur diye tabir edilen tüm yiyecekler tamamen kesilmektedir.

 3. En önemlisi şekerin hayattan çıkarılmaktadır. Karatay diyetine göre şeker zehirdir ve asla günün hiçbir öğününde yer verilmemektedir.

 4. Tuz kullanılmamaktadır.

 5. Unlu mamullerin hiçbiri (ekmek dahil) kullanılmamaktadır.

 6. Bol su içmek gerekmektedir. Günde üç kitre su içmek hem tok tutar hem de vücudun gerekli su ihtiyacı karşılanmış olmaktadır.

 7. Meyve yerken dikkat etmek gerekir. Mümkün olduğunca küçük porsiyonlarda tüketilmektedir. Ayrıca muz, üzüm gibi meyveleri yemekten kaçınılmaktadır.

 

 Yiyerek Kilo Vermek Nasıl Olur?

 

            Aç kalarak kilo vermek mümkün olmaz. Üstelik vücudun kas yapısını olumsuz şekilde etkiler. Halsizlik, tansiyon gibi sorunlara neden olur. Hatta ölümcül sonuçları olmaktadır. Hem yemek hem de kilo vermek mümkündür. Bunun için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekmektedir.

 

 Bunlar:

 

 1. Salam, sosis, sucuk gibi gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

 2. Türk kahvesi, çay, maden suyu gibi doğal içeceklerin dışında içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Meyve suları mutlaka ev yapımı olmalıdır.

 3. Pirinç pilavı kilo aldırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden bulgur pilavı tercih edilmemektedir. Ayrıca patates yenmeyeceklerin arasında yer almaktadır.

 4. Kızartmalardan uzak durmak gerekmektedir. Kalorisi yüksek olan yiyeceklerin başında yer almaktadır.

 5. Yumurta tereyağı ile yapılmalıdır. Kesinlikle diğer margarinler ve ay çiçek yağları yemeklerde tüketilmemektedir. Zeytinyağı salatalarda birer yemek kaşığı katılmaktadır.

 6. Sebze ağırlıklı beslenmeye yönelik öğünler hazırlanmaktadır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı