Kurumsal Web Sitesinde Olması Gereken Sayfalar

Kurumsal Web Sitesinde Olması Gereken Sayfalar

 

            Artık internet çağında yaşadığımız su götürmez bir gerçektir. Bu sebeple her iş yeri ve kişisel tanıtım için arama motorlarında çıkan web sitelerine ihtiyaç duyarız. İnternet günümüzde o kadar önem kazandı ki, alış veriş yapmak için dahi tercih edilen bir yol oldu. Kıyafet alırken, elektronik eşya seçerken, mobilya alırken hatta mutfak alış verişi için gıda alırken dahi internet kullanılmakta. İş yerleri, adresler, kişisel iletişim bilgileri, araştırma konuları, kısacası günümüzde ihtiyacımız olan iletişim ve bilgi kaynağı internet sayesinde çok kolay ve ulaşılabilir bir hal aldı. Hatta öyle bir konuma geldi ki internet üzerinden ünlü olanlar ve bireysel para kazananlar da gün geçtikçe artmakta.

 

 Web Sitesi Nedir?

 

            İnternet sağlayıcısı içerisindeki bilgileri, metin, görsel veya animasyon şekillerinde ziyaretçilerine aktararak hizmet sunan sayfaların tamamını kapsayan bilgi ve dokümantasyon topluluğudur.

 

 Kurumsal web Sitesinin İçeriği ve Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

 

            Kurumsal web sitesi içerik ve dizayn olarak belirli noktalarda diğer kişisel sitelerden ayrılmaktadır. Bunun sebebi daha resmi ve ciddi bir konumda olmasıdır. Bu sebeple kurumsal web sitelerinde hem her bilgiye ulaşılabilme imkanı sunmak hem de belirli noktaları gizli tutabilmek önemlidir. Şirketler için gerekli olan, müşterilerin aklına gelebilecek her soruyu cevaplayan bir site içeriği bulundurmak gerekir. Bu şekilde firma ile ilgili eksik veya yetersiz bilgi oluşumu ortadan kaldırılır. Dizayn ve sayfa olarak da hassas ve dikkatli bir tasarıma ihtiyaç vardır. Yapılan işi ciddiye alarak yapan bir firma için web sitesi ilk intibada önemlidir. Yorucu ve istenileni vermeyen web sitesine sahip şirket veya kurumlar, ilk etapta olumsuz bir ön yargı oluşturabilir. Adı duyulur duyulmaz, birçok kişi tarafından internet üzerinden kontrol edilecek olan firmaların ilk izlenimini ve yeterli kaliteye sahip olduğunu anlatabileceği en önemli platform sahip olduğu web sitesidir. Bu sebeple web sitesi tasarlanırken şunlara dikkat edilmesi gerekir ;

 

 - Web sitesinin kuruluşunda mesaj net olarak verilmelidir. Firmanın amacı, hizmet standartları, çalışma prensibi net ifadeler veya resimler ile anlatılmalıdır. Siteye giren kişi firmanın amaçlarını net olarak öğrenebilmelidir.

 - Web sitesi içerisinde dikkat dağıtıcı veya ilgiyi başka yöne çekecek unsurlar sınırlandırılmalıdır. Daha çok dikkat çekmesi için yapılan birçok kategori veya obje, asıl öğrenilmek isteneni engelleyebilir. Bu sebeple orta bir yol bulunarak denge sağlanmalıdır.

 - Web sitesi tasarımında, ulaşılmak istenen bilgilerin genişliği ne kadar çok ise kategoriler de o kadar fazla oluyor. Bu da kişilerin aradığını bulmasını zorlaştırıyor. Menüleri azaltarak istenilene ulaşmayı kolaylaştırmak kurumsal firmalar için bir artıdır.

 - Sitenin renk düzeni ve görsel tasarımı önemlidir. Hem göz yormayan kalabalık görünmeyen bir mizanpaj tasarlanmalı hem de dikkat çekici olmalıdır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı