Modifiye Tutkunlarının Vazgeçemediği Şeyler

 

Modifiye Nedir?

 

            Modifiyenin kelime anlamı her ne kadar değiştirmek, kişiselleştirmek, ayarlamak olsa da, modifiye sevenler için asıl kelime karşılığı tutkudur. Teknik olarak, modifiye etmek bir ürünün orijinalliğini bozmak manasına gelir. Genel olarak araba modifiyelerinde arabanın maliyetinden fazlaya mal olmasına rağmen sevenleri için hem bir hobi hem de gün geçtikçe gelişen ve genel bir zevke dönüşen bir olaydır. Beğenilen bir aracı daha şık ve daha kişiyi yansıtır hale getirmek için kullanılan bir yöntemdir.

 

 Modifiye Tutkunlarının Mutlaka Sahip Olması Gereken Eşyalar Nelerdir?

 

 Modifiye edilmek istenen araçlar da ister küçük dokunuşlar olsun, ister köklü değişimler olsun, hepsi için gerekli ilk aşama aletleri standarttır. Her modifiye sevenin bulundurması gereken araçlar şunlardır;

 

 - Dremel

 - Dehupaj

 - Tornavida seti

 - Matkap, vidalama, delme seti

 - Yapıştırıcı silikon

 - Polyester macun

 - Kasa kapaklarını kesmek için kesme makası

 

 Modifiye Nasıl Yapılır?

 

            İster usta bir elde, isterseniz yukarıdaki malzemeleri temin ettiğinizde kendi başınız uğraşarak aracınızı modifiye edebilirsiniz. Zevkinize uygun stiker ve modeller ile süsleyebilir, sisteme takacağınız led aydınlatmalar ile renklendirebilir, camları film kaplayabilirsiniz. Hayal gücünün sınırsızlığında istenilen her şeyi yapabilirsiniz.

 

 Modifiye Çeşitleri Nelerdir?

 

            Modifiye, iç modifiye ve dış modifiye olarak ikiye ayrılır. Aracın dışını ne kadar güzelleştirseniz de içinde geçirdiğiniz vakit de yadsınamaz. Bu sebeple aracın iç kısımlarında da modifiye yapılmaktadır. Hem iç kısımları hem de dış kısımları kendi zevklerinize göre yenileyerek, özel kişisel aracınızı yapabilirsiniz.

 

 İç Modifiye Çeşitleri;

 

 - Chip Tuning; Bu sistem motorun beygir gücünü arttırmak için yapılır. Araçtan çıkan ses daha yüksek ve yakılan mazot daha fazladır. Verdiği haz da bununla eş değerdir.

 - Nos; Nitro okside sistem kurarak motor gücünü arttırabilirsiniz. Bu sayede aracın hızlanması ve daha yüksek güçte çalışması kolaylaşır.

 - Hava Filtresi ve egzos; Aracın motor sesini arttıran bu işlem, hangi araç olursa olsun, spor araba sesine ulaşmanızı sağlar.

 

 Dış Modifiye Çeşitleri ;

 

 - Spor amortisörler; Bu amortisörlerin kullanımı ile aracın yere yakınlığı sağlanır, araç bu şekilde daha spor bir görünüme ulaşır. Görüntünün yanındaki en büyük artısı ise, yol tutuşunu arttırır.

 - Rüzgarlık; hemen hemen her modifiye araçta gördüğümüz bagaj kapağına takılan ve şık görüntüyü sağlayan ekipmandır. Bu ekipmanın kullanımındaki amaç da aerodinamik sağlanarak yol tutuşunu arttırmaktır.

 - Jant ve Lastikler; modifiyenin olmazsa olmazı olan jant ve lastikler aracı hem daha şık hem daha spor hale getirir ve lastik kalınlığı arttıkça yok tutuşu da artar.

 - Bunların dışında ilk başlangıç olarak herkesin kabul ettiği cam filmi ve neon aydınlatmalar ile aracınızı yenileyebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler