Programları Bilgisayardan Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

 

            Birçok insan günümüzde bilgisayar kullanımına hakimdir. Hem iş için hem de özel hayat için kullanılan bu teknolojik ürünler birçok anlamda hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bilgisayar bu kadar fazla insan tarafından kullanılan ve satın alınan ender teknolojik cihazlardandır. İlk üretime başlandığı yıllarda sadece kelime ve işlem yetenekleri olan bilgisayarlar hem çağın ilerlemesi hem ihtiyaçların artması hem de taleplere cevap verilebilmesi nedeni ile sürekli gelişim içinde olmuşlar ve günümüzdeki ileri teknoloji safhasına ulaşmışlardır. Bilgisayar kullanımı da kişilerin kendini geliştirmesi ile ve bu konuda verilen kurs ve eğitim programları sayesinde iyi bir dereceye gelmiştir. Bununla birlikte de bilgisayar kullanımı ile ilgili bazı temel noktalar hala daha bilinmemekte ve bu konuda hatalar yapılmaktadır. Bu işlemlerden birisi de bilgisayardan bir şeyler silmektedir.

 

 Bilgisayardan Program Silmek

 

            Bilgisayarda oluşturduğumuz ve dosya formatında olan herhangi bir resim ya da belge kolay bir şekilde silinebilmektedir. Bununla beraber bilgisayara yükleme şeklinde kaydedilen ya da internet bağlantısı ile indirilen program dosyaları bu kadar hızlı ve kolay silinmemektedir. İndirilen her programın bilgisayar sabit diskinde kayıtlı olan bir sistem dosyası bulunmaktadır. Bu sistem dosyasında ise siz elle herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece tüm programlara ait bilgiler bulunmaktadır. Bir de program indirildikten sonra kolay ulaşım sağlanması için kullanılan bir kısa yol dosyası vardır. Kısa yol dosyası da masa üstünde ya da herhangi bir klasör içinde olabilir. Bu kısa yola tıklandığında sistem dosyasına ulaşan bilgisayar programı açar ve kullanmanızı sağlar. Genelde bu programı silmek isteyen bir kişi masa üstünde bulunan kısa yolu silmektedir. Bu kısa yolu sildiğinde ise program silinmemekte hatta tamamı ile bilgisayarda durmaktadır.

 

 Sistem Dosyası Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

 

            Sistem dosyasını silmek için öncelikli olarak bulunduğu dosyaya ulaşılması gerekir. Bu dosyaya ulaşırken denetim masası kullanılır. Denetim masası bilgisayarda birçok ana faaliyetin kontrol edildiği noktadır. Denetim masasında bulunan Program ve Özellikleri seçeneğine tıkladığınızda da size bilgisayarınızda yüklü olan tüm programların listesi gelecektir. Bu listede hem sonradan yüklenenler hem de bilgisayarım yazılımında var olan ve kaldırılamayacak ya da değiştirilemeyecek olan programlar mevcuttur. Kaldırılabilen programlar için ise program üzerine gelerek tıklanmalı ve programı kaldır seçeneği ile dosyalar tamamen silinmelidir. Silme işlemi bittiğinde programın kaldırıldığına ya da silindiğine dair ekrana bir uyarı penceresi gelecektir. Bu uyarı gelene kadar beklenmeli, pencereler kapatılmamalı ve işlem durdurulmamalıdır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı