Sert Yoğurt Mayalamanın Püf Noktası Nedir?

Sert Yoğurt Mayalamanın Püf Noktası Nedir?

 

            Yoğurt insanoğlunun keşfettiği ilk besin maddelerinden birisidir. Sütü n mayalanması ile yapılan yoğurdun ilk olarak hangi uygarlık tarafından bulunduğu bilinmese de göçebe yaşam tarzından dolayı nesilden nesile ve medeniyetten medeniyete hızlı bir şekilde aktarıldığı düşünülmektedir. Günümüzde de yapım özelliklerini kaybetmeden hala daha üretimi ve tüketimi yaygın olan yoğurt iyi bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda yararlı mikroorganizmalar olan mayaları içerdiği için sindirim sistemi ve bağırsak florası için de oldukça faydalıdır. Kahvaltı dahil olmak üzere her öğünde tüketilebilecek olan yoğurt yemekler ile beraber de hem lezzet hem de kıvam olarak oldukça uyum sağlar. Yoğurtlar sanayi tipi ve ev tipi olarak ikiye ayrılabilir. Sanayi tipi yoğurtlar pastörize edilmiş süt ve mayanın belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilmektedir. Birçok işletmede de mayalanan süt karışımı evaporasyon denilen yoğunlaştırma işlemine tabi tutulmakta ve böylece yoğurdun sert yapısının korunması sağlanmaktadır. Ev tipi yoğurtlarda bu işlem uygulanmasa da başka yöntemler ile sert ve kıvamlı bir yoğurt yapmak mümkün olmaktadır.

 

 Evde Sert Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

 

            Evde sert yoğurt yapmak ve uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız aşağıdaki hususları dikkate almanız gerekmektedir.

 

 -Sütü Gereğinden Fazla Kaynatmayın

 

            Yoğurt mayalamak için sütün 70-80 derece gibi bir sıcaklığa ulaşması yeterlidir. Bu sıcaklık içindeki tüm bakterileri öldürecektir. Sütü gereğinden yüksek sıcaklıklarda ve çok uzun süre kaynatmak içeriğinde bulunan proteinleri bozacak ve bu da yoğurdunuzun jel kıvamının bozulmasına direkt olarak etki edecektir. Bu sebeple de süt sıcaklığı bir mutfak termometresi ile kontrol edilmelidir.

 

 - 44 Dereceyi Bekleyin

 

            Süte ilave edilen mayaların çalışma sıcaklıkları 40-44 derece arasındadır. Maya ilavesi ve karıştırma işlemi için bu kaynayan sütün bu aralıkta olması için beklenmelidir. Uygun sıcaklıkta ilave edilmeyen maya yoğurdun aromasının gelişmemesine ve de aynı zamanda kıvamsız olmasına sebep olmaktadır.

 

 - Gerçek Maya Kullanın

 

            Hazır yoğurtlarda ya da bir önceki mayaladığınız yoğurtlarda bulunan mayalar yeteri kadar aktif olmadıkları için paketlerde satılan gerçek ve doğal yoğurt mayalarının kullanılması yoğurdunuzun kıvamına etki edecektir. Bu sayede de sert bir yoğurt yapabilirsiniz.

 

 4-Şeker İlave Edin

 

 -Kullanılan süte göre çay kaşığı ölçüsünde ilave edilecek şeker maya gelişimini hızlandıracak ve kıvamı sertleştirecektir.

 -Toz şeker yerine daha kolay dağılması için nişasta ya da pudra şekeri de tercih edebilirsiniz.

 -Bu ilaveler yoğurdun tadına direkt etki edecek kadar fazla yapılmamalıdır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı