Sigara Kullanımı İle Artış Gösteren Hastalıklar

Sigara Kullanımı İle Artış Gösteren Hastalıklar

 

            Sigaranın birçok hastalığın oluşması üzerinde oldukça etkili olduğu kaçınılamaz bir gerçektir. Sigaranın az ya da çok içiliyor olması bu sonucu pek değiştirmez. Sigaranın içilmesi hastalıklara davetiye için yeterlidir. Her yıl sigaranın yarattığı sonuçlardan binlerce insan ölmektedir. Bazı hastalıklarda da ciddi oranda artış yaşanmaktadır.

 

 Sigara Kullanımının Sebep Olduğu En Önemli Hastalıklar

 

 1.Kronik Bronşit Hastalığı

 

            Sigara için kişiler arasında en yaygın olan hastalıkların başında kronik bronşit gelir. Sigara içimi sonucunda akciğere giden hava yolları iltihaplanır. Sonrasında öksürükler oluşur. Bir süre sonra anormal derecede salgılanan mukustan ötürü öksürük daha da şiddetlenir. Zamanla iltihaplanan akciğer ve solunum yollarının tamamı bir süre sonra artık işlev yapamaz hale gelir.

 

 2.Anfizem Hastalığı

 

            Anfizem, akciğerdeki hava keseciklerinin içerisinde yer alan bir zarın adıdır. Anfizemin yırtılması veya tahriş olması sonucu oluşan rahatsızlığa anfizem hastalığı adı verilmiştir. Kullanılan sigara bu oldukça narin ve ince zarların parçalanmasına neden olmaktadır. Parçalanan bu kesecikler bir süre sonra çalışamaz duruma gelir. Bu da nefes alınırken yeteri kadar oksijen alınmamasına neden olur. Bu yüzdendir ki sigara içenler çok çabuk yorulur ve nefes nefese kalırlar.

 

 3.Kardiyovasküler Hastalığı

 

            Sigara kullanımının etkilediği tek organ sadece akciğer değildir. Kalp sorunlarının da baş aktörü sigaradır. Sigara kullanımı kalp atış hızını artırır ve ritmini bozar. Kalp krizi geçiren bireylerin büyük bir kısmı sigara içen kişilerdir.

 

 4.Astım Hastalığı

 

            Sigara kullanımı sonucu hava yolları daralır veya iltihaplanır. Bu kişini kaliteli bir solunum yapmasına engel olur. Özellikle hamile bayanların sigara kullanımı, bebeğin henüz doğmadan astım olmasına sebebiyet verebilir.

 

 5.Kanser Hastalığı

 

            Hiç şüphesiz en zor hastalıklardan biri kanser hastalığıdır. Özellikle akciğer kanseri olan kişilerin yüzde sekseni sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Sigara kullanan kişilerde en çok rastlanan kanser türleri, boğaz kanseri, mide kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri, bronş kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri ve ses tellerinde oluşan kanser türüdür.

 

 6.Felç (inme) Hastalığı

 

            Felç, beyne giden kan akışının azalması veya durması ile yetersiz oksijen gitmesi sonucunda, hücrelerin ölmesi ile oluşur. Beyinde oksijen gitmeyen bölge çalışmaz duruma gelir. Sigara, damarlara zarar vererek, kan akış düzenini bozar. Pıhtılaşma artar ve damarların tıkanmasına sebep olur.

 

 7.Diyabet Hastalığı

 

            Diyabete yakalanan insanların büyük bir kısmı sigara içen kişiler olmaktadır. Hastalıktan korunmak için, sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmeye dikkat etmek, egzersiz düzenine dikkat etmek gerekmektedir.

 

 8.Mide Hastalıkları

 

            Sigara kullanımı, midenin asit seviyesini artırır ve ülsere sebep olur. Sigara içerisinde bulunan zararlı maddeler mide asidi dokusunu tahrip eder.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı