Telefonun Isınma Ve Yavaşlamasını Engellemenin Yolları Nelerdir?

 

            Telefon, günlük yaşantıda kullanıcılarına çok büyük bir kolaylık sağlayan, mail gönderme, alışveriş yapma, internetten kazanç sağlama, oyun oynama, sosyal medya, haberler ve gündelik olayları takip etme, internet bankacılığı, müzik dinleme, yön bulma, fotoğraf çekme ve daha birçok konuda işleri kolaylaştıran bir alet olup, insan hayatının en önemli parçası haline gelmiş bulunmaktadır.

 

            Son zamanlarda ise akıllı telefonların ve özelliklerinin çeşitlenmesiyle birlikte, 7'den 70'e telefon kullanımı ve telefona verilen önem oldukça artmakta, neredeyse insanlar paralarının büyük bir çoğunluğunu bu akıllı cihazlara yatırmaktadırlar. Telefon kullanımı arttıkça, haliyle cihazlara binen yük de artmış ve bu da telefonların zamanla yavaşlamasına ve ısınmasına sebep olmaktadır.

 

 

 Telefonun Isınma ve Yavaşlamasına Neden Olan Olaylar Nelerdir?

 

 1) Telefon donanımlarının ve işlemcisinin sürekli çalışır durumda olması

 2) Telefon şarj halinde iken sürekli kullanılması

 3) Telefonun kullanılmayan uygulamalar, gereksiz dosya ve verilerle doldurulması

 4) Cihazın gereğinden fazla şarj olması

 

            Telefonda kullanılmadığı halde gereksiz yere arka planda açık tutulan uygulamalar ve birden fazla uygulamanın aynı anda kullanılması telefonun işlemcisini yormakla birlikte ısınmasına ve yavaşlamasına sebep olmaktadır. Yine telefonun şarjda iken sürekli kullanılması ve telefonun aşırı şarj alması da ısınmasına sebep olan olaylardandır. Telefonun hafızası yetersiz ise, boyutu büyük dosya ve uygulamaları yüklemek ve gereksiz yere belleği dolduran çöp dosyaların temizlenmemesi de, telefonun yavaşlamasına neden olan olaylardandır.

 

 

 Telefonun Isınma ve Yavaşlamasını Engellemenin Yolları Nelerdir?

 

 1) Telefon, kendi orijinal şarj aletiyle şarj edilmeli, uyumsuz şarj aletleri kullanılmamalıdır. Ve şarj süresi biten telefon prizden çekilmelidir.

 2) Telefon şarj halindeyken mümkünse hiç kullanılmamalı, kendi halinde şarj olması sağlanmalıdır

 3) Cihazı yoracak kadar büyük boyuta sahip uygulamalar yüklenmemeli ve kullanılmaması dahilinde gereksiz dosya ve uygulamalar silinmelidir.

 4) Cihaz kullanılırken aynı anda birçok uygulamanın açık kalmamasına özen gösterilmeli, ön planda olmayan uygulamalar kapatılmalıdır.

 5) Cihaz senkronizasyonunun ve mobil verinin sürekli açık olması da cihazı yoracağı gibi ısınmasına ve yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu sebeple cihaz kullanılmadığında internet ve senkronizasyon çevrimdışı olmalıdır.

 

            Her şeyin bir ömrü olduğu gibi, elektronik aletlerin de bir ömrü olduğu unutulmamalıdır. Telefonlar da buna dahildir. Cihazlar olması gerektiği gibi ve kuralına uygun olarak kullanılırsa, mümkün mertebe uzun ömürlü olurlar ve çabuk bozulmazlar. Akıllı telefonlar da ne kadar özenli, kuralına uygun, telefonun işlemcisini ve bataryayı yormayacak şekilde kullanılırsa, o kadar uzun ömürlü olacaktır. 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı