Türkiyedeki Kültürel Miraslar Nelerdir?

Türkiye'deki Kültürel Miraslar Nelerdir?

 

            Türkiye verimli toprakları ve Dünya üzerindeki önemli konumu dolayısı ile birçok toplumun ve medeniyetin geçiş noktası olmuştur. Bu durum da Türkiye’nin her yerinde bir kültürel birikim yaratmış ve kendini eserler ile de ortaya koymuştur. Yapıldığı ve ortaya çıktığı çağlara göre farklı farklı eserler ile karşımıza çıkan bu kültürel mirasın birçoğu koruma altına alınırken birçoğu da varlığını günümüze kadar koruyamamıştır. Bu mirasın bizden sonraki çağlara da bırakılması için her türlü koruma önlemi alınmış ve eserlere gereken önem de gösterilmektedir. Ülkemizde bulunan tarihi ve kültürel miraslar ise sayılmayacak kadar fazla olması ile birlikte en çok bilinen eserler yazının devamında paylaşılmıştır.

 

 -Efes Antik Şehri

 

            İzmir ilinin Aydın tarafında kalan Selçuk ilçesi sınırları içerisindeki bu kent eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan ve günümüzde de birçok eserin varlığını koruyabildiği devasa bir yaşam alanıdır. Çok eski çağlardan beri birçok medeniyetin kullandığı bu şehir de antik tiyatrodan ibadethaneye, evlerden kütüphanelere birçok farklı yapı bulunmaktadır. Şu anda Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış olan şehre giriş için 2 kapı bulunmakta ve girişler de kontrollü olarak sağlanmaktadır. Aynı zamanda şehrin etrafı çit teller ile tamamen kapalı bir şekilde tutulmakta ve sürekli olarak güvenlik tedbirleri arttırılmaktadır.

 

 -Meryem Ana Kilisesi ve Evi

 

 Meryem Ana’nın hayatının bir dönemini geçirdiği bilinen ve içerisinde eşyalarının bulunduğu bu ev kilise olarak varlığını korumak ile beraber aynı zamanda da müze olarak ziyarete açılmıştır. Efes Antik şehrine çok yakın bir mesafede ve yine Selçuk ilçesinde bulunan bu ev bir tepenin zirvesinde kuruludur. Ziyaret için dünyanın birçok yerinden turist gelmektedir.

 

 - Yerebatan Sarnıcı

 

            İstanbul’da bulunan bu sarnıç Osmanlı imparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş olup muhteşem mimarisi ile günümüze kadar varlığını devam ettirmektedir. Sarnıcın Yerebatan adını almasının sebebi ise yer altında bulunmasından dolayıdır. Bu durum suyun daha çok depolanabilmesi için de yeterli alan oluşturmasını sağlamıştır. Sarnıç tamamen kapalı bir havuzdan oluşmakta ve içinde yılanbaşlı kadın olarak bilinen ve baktığı kişiyi taşa çeviren Medusa’nın heykeli bulunmaktadır. Bir rivayete göre Medusa’nın lanetinin bitmesi için onun bu sarnıca kapatıldığı ve bu yüzden de kendisini taşa çevirerek burada kaldığı söylenmektedir.

 

 - Yer Altı Şehirleri

 

 Nevşehir’de bulunan bu şehirler eski medeniyetlerin yerin 7 kat altına kadar inşa ettikleri evlerde nasıl yaşadıklarını gözler önüne seren muhteşem yapılardır.

 

Benzer İçerikler

İçeriğe ait yorumlar (0)

İçeriğe yorum bırak

Yorumlarınızın yayınlanabilmesi için (*) işaretli tüm alanların doldurulması zorunludur.


E-Mail listemize kayıt olmak ister misiniz ?

Reklam Alanı